torek, 21. februar 2012

Torkov komentar #42

V tokratnem Torkovem komentarju še nekaj razmišljanj o dogajanju v naslednjih tednih.

Mirno obdobje
Še vedno čakamo na 13. marec, ko bo znova zelo živahno v NFL. Takrat se bo uradno začela nova sezona, ogromno igralcev bo ostalo brez ekipe in ekipe bodo začele s procesom sestavljanja čim boljše ekipe za naslednje sezone. Že danes lahko vsaka ekipa na enega od teh prostih igralcev položi "franchise tag" in tako za vsaj eno leto prepreči, da bi ta zapustil trenutno ekipo. Sicer pa se trenutno ne dogaja kaj veliko.

Situacija z RFA-ji
Nekaj teh protih igralcev je takih, ki niso povsem prosti, ti so "restricted free agents." Najbolj znani med njimi so Mike Wallace, Arian Foster in Lardarius Webb. Najbolj preprosto rečeno, če ti igralci ne podpišejo nekega večletnega podaljšanja, jih lahko pobere katerakoli druga ekipa, vendar izgubi izbor prve runde na letošnjem draftu. Na prvi pogled je cena za tako potezo velika, vendar bolj natančen pogled pokaže, da ni tako.

Izbor prve runde.
Foster bo skoraj gotovo dobil "franchise tag" in na njega lahko tu pozabimo. Wallace in Webb sta druga zgodba. Gre za preverjena igralca in ekipe lahko v zameno za izbor prve runde na draftu dobijo igralca, ki bo še dolgo lahko uspešno igral. Kaj takega za kateregakoli rookija zelo težko rečemo, sploh za tiste, ki bodo izbrani med zadnjih pet ali šest v prvi rundi.

Kdo bi lahko to izvedel?
V oči takoj padejo Patriotsi. Za 31. izbor lahko dobijo Webba, ki bi jim lahko zelo pomagal v njihovi obrambi, poleg tega imajo še en prvi izbor in na draftu bodo za svoj originalni izbor težko dobili boljšega igralca kot je Webb. Možno je, a malo verjetno. Naj tu spomnim še na Falconse lani, ko so za Jonesa zapravili več kot le en dodaten izbor prve runde, pa je šlo za nepreverjenega igralca.


torek, 14. februar 2012

Torkov komentar #41

Tokrat v Torkovem komentarju moje videnje situacije s Peytonom Manningom.

Kdaj Peyton pripravljen?
Kot sem že napisal pred tedni, Peyton si ne želi dolgega obdobja brez moštva, želi čim prej dobiti ekipo in opraviti čim več treningov, vendar bo realnost verjetno drugačna. Pri Coltsih se ga bodo znebili nekje do 13. marce, ne bom presenečen, če le dan ali dva prej. Sledilo bo obdobje, ko bo Manning moral prepričati ekipe, da je res zdrav, mnogi poročajo, da danes niti približno še ni pripravljen. Povsem možno je torej, da bo novo pogodbo podpisal šele julija ali avgusta.

Kdo ga bo vzel?
Gotovo je kar nekaj ekip, ki bi tudi s tričetrt tega, kar je Peyton bil pred operacijami, močno izboljšale mesto podajalca. Največ se govori o Miamiju in Washingtonu, a tu je zanimiva situacija. Dolphinsi letos začenjajo znova, imajo novega trenerja, hočejo napolnit stadion in skoraj gotovo bodo hoteli rešiti to vprašanje najkasneje do konca aprila. Če Manning do tokrat ne bo zdrav, ne bodo čakali in tvegali, vzeli bodo enega prostega igralca ali izbrali nekoga na draftu. Podobno je v Washingtonu, kjer Shanahan mora nekaj pokazati, še ena sezona brez končnice bi bila lahko zanj pogubna.

Drugi kandidati
Če bo šlo res tako, bodo julija ali avgusta v ospredje prišli drugi kandidati. Tu je Arizona, ki lahko sprva reče, da je bil lani lockout in Kolb ni imel dovolj časa. Celo poletje se torej pripravljajo z njim in nato vzamejo Manninga, če bo ta pripravljen. Podobno je z Jetsi, ki ne morejo biti preveč zadovoljni s Sanchezom. Morda je kandidat tudi Tennessee, možnost za to je majhna, a če se priložnost ponudi, jo bodo morda zagrabili. Od vseh omenjenih je Arizona zaradi brezveterja pod streho gotovo ena boljših opcij.

Veliko ugank
Vse te špekulacije pa se lahko podrejo, če Manning ne bo pripravljen. Vseeno se mi zdi, da bo jeseni nekje igral, še praj nas pa čaka ena najbolj norih "offsezon" za enega igralca. Prav lahko se zgodi, da bo Peyton sredi poletja pripravil javni trening za ekipe, da jim pokaže, da lahko igra. NFL Network in ESPN bosta takoj pripravila prenos dogodka z vsemi možnimi analizami. Dolgčas vsekakor ne bo, čeprav je do prve tekme sezone še več kot pol leta.


četrtek, 9. februar 2012

Intervju: Eli Manning

Eli Manning v tem pogovoru govori o nori sezoni, ki je za New York Giantsi, o Super Bowlu, o povratkih v zadnjih četrtinah ...

Klikni za poslušanje.


sreda, 8. februar 2012

Intervju: Tom Coughlin

Tom Coughlin v tem pogovoru govori o nori sezoni, ki je za New York Giantsi, o zadnji tekmi, o Belichicku, o Manningu ...

Klikni za poslušanje.


torek, 7. februar 2012

Torkov komentar #40

Tokrat v torkovem komentarju nekaj o Super Bowlu z obeh strani in še kratka napoved poletnega dogajanja.

Giantsi četrtič
Tako, sezona je končana, Modri iz New Yorka so osmič osvojili ligo, četrtič od začetka obdobja Super Bowla. Kot že celo sezono, tudi tokrat je padlo nekaj mejnikov. Giantsi so postali šele druga ekipa, ki je zmagala vsaj štiri Super Bowle s tremi ali več različnimi podajalci, Eli je prvi igralcev v zgodovini, ki je dosegel sedem zmag v končnici izven domačega igrišča.

Elitni Eli
Manning ima za sabo najboljšo sezono v karieri in je bil do zadnjih tednov glavni razlog, da so Giantsi bili v borbi za končnico. Kasneje se je zbudila tudi obramba, vendar brez Elija vseeno ne bi šlo. Letošnja igra v zadnjih četrtinah je bila fenomenalna, težko najdemo QB-ja, ki je trenutno boljši v odločilnih trenutkih. Še en dokaz smo dobili v nedeljo, ko je New York začel zadnji napad na lastnih 12 yardih, do konca so bile manj kot štiri minute. Eli je uspešno zaključil 4 od 5 podaj, TD je na koncu sicer dosegel Bradshaw.

Podaja na Manninghama
Ena od najbolj pomembnih akcij je bila podaja na Manninghama. Eli je tvegal ogromno, ko je podal na rob igrišča v dvojno kritje. Manningham je znan po tem, da naredi ogromno napak (teče po napačni poti, izpusti žogo, stopi v avt ...), od treh lovilcev Giantsev je najmanj zanesljiv. Manning je torej moral podati izjemno natančno in upati, da bo tokrat Mario naredil tako kot je treba in ravno to se je zgodilo. Nekaj centimetrov levo, desno, naprej ali nazaj in podaja ne bi bila zaključena. Mario Manningham je v verjetno svoji zadnji tekmi za Giantse uspešno zaključil najpomembnejšo akcijo v svoji karieri, podobno kot Tyree pred štirimi leti.


Lovilci Patriotsev manj uspešni
Brady ni igral odlično, vendar vseeno dovolj dobro, da bi si lahko priboril četrti prstan. Izpuščenih podaj je bilo preveč, tista Welkerjeva je za New England najbolj boleča. Podaja sicer ni bila najboljša, vendar Welker to ujame v vsaj 90 %. Izstopata še vsaj dve napaki QB-ja Patriotsev. Takoj na začetku je podaril dve točki nasprotnikom, kasneje pa vrgel INT. Blackburn je tu odreagiral odlično, vendar Bradyjeva podaja je bila prekratka, verjetno pa je sploh nikoli ne bi smel izvesti. Podoben INT smo videli v tekmi proti Ravensom. Patriotsi letos zelo malo igrajo v globino in to se pozna pri takih podajah, Brady je bil na tem Super Bowlu 0/5 pri podajah, ki so bile daljše od 20 yardov.


Belichick tokrat manj spreten
Ob koncu je trener Patriotsev naredil nekaj napak, ki so ga morda stale naslova prvaka. Najprej je zahteval pregled posnetka pri podaji na Manninghama, čeprav je stal kaka dva metra od dogajanja in je dobro videl, kaj se je zgodilo. Malce kasneje se je najprej odločil, da bo poskušal ustaviti Giantse, kasneje pa jim je pustil prosto pot v končno cono. Idealno bi bilo, da ne bi zahteval pregleda posnetka in pustil Bradshawu proto pot vsaj eno akcijo praj. Tako bi imel Brady 40 sekund časa več in en timeout več. Dogajanje na tekmi je res izjemno hitro, vendar najboljši trenerji morajo vedno odreagirati primerno.

Dolgo poletje
Sezona je končana, sledi dolgo obdobje brez NFL tekem, vendar to ne pomeni, da se ne bo dogajalo veliko zanimivega. Draft je naslednji velik dogodek, še prej pa bo kar nekaj igralcev postalo prostih in bodo lahko zamenjali ekipe, skoraj gotovo bo novo ekipo iskal Peyton. Pri Sun Sentinelu so naredili projekcijo za salary cap v naslednji sezoni. Vidimo, da bodo imeli največ težav Steelersi, da bodo prišli pod magično mejo, majhni popravki pogodb ne bodo dovolj.


nedelja, 5. februar 2012

Giants @ Patriots, napovedi

Pa smo tu, čas je za Super Bowl XLVI. O tekmi je bilo povedano že vse, le še odigrati jo je treba. Tu so še zadnje napovedi letošnje sezone.

medsebojne tekme: 5-5
(v končnici: NYG 1-0)
NYG v končnici: 23-24
NE v končnici: 23-15
NYG v Super Bowlih: 3-1
NE v Super Bowlih: 3-3

Jure: Kot sem napisal že med tednom, ključ do uspeha je v obrambi. Pri Patsih potrebujejo dobro igro secondaryja, vendar ne pričakujem, da bodo tokrat odigrali toliko bolje kot v preteklosti, sploh, če vemo, da bodo žoge lovili Cruz, Nicks in Manningham. Na drugi strani ne pričakujem take dominacije obrambne linije Giantsov kot pred štirimi leti, a ravno dovolj, da napad Patriotsev ne bo imel uspešne tekme. NYG, 34-20.

Vlado: Želje pravijo Patriots, realnost pa je malenkost drugačna. Bolj kompletno ekipo imajo trenutno Giantsi, zato jim namenjam zmago 30-17.

Tadej: Bill Belichick je po tekmi z Baltimorjem v končnici (sezona 09/10) dejal, da ekipa nima dovolj mentalne moči, da doseže večji uspeh. Menil je, da so igralci predali tekmo. In pričelo se je prestrukturiranje ekipe. Po porazu proti Jetsom v končnici (sezona 10/11) se niso predali, vendar vseeno ni bilo dovolj. Letošnjo sezono gledamo čisto drugačno ekipo. Tisto, ki je drzna, inovativna in predvsem tisto, ki igra 60 minut. To so pokazali teden za tednom. Ni bilo pomembno ali so vodili za 21 ali izgubljali za 21. Tokrat jih čakajo Giantsi, ki so jih porazili v rednem delu. Nihče ne trdi, da bo Super Bowl lahka tekma. Giantsi niso lahek nasprotnik, so pa premagljiv nasprotnik. Verjamem, da Tom Brady (po tej tekmi tudi uradno »the one to rule them all«) ne bo odigral zaporedne katastrofalne tekme. Obramba bo storila ravno dovolj, da se Lombardi vrne v Foxborough. Patriots Nation! 31-24.

Črt: V tej tekmi je enostavno preveč stohastičnih elementov, da bi jo bilo mogoče s kakršnokoli verjetnostjo napovedati. Ključni bodo predvsem naslednji dejavniki:

- boj obrambne linije NYG in zaščita Toma Bradyja s strani njeogove linije ter splošna efektivnost obeh napadov proti obrambi (tukaj dajem prednost NYG predvsem zaradi boljšega secondaryja)
- uspešnost igre po tleh (proti obrambnemu Baltimorju so Patriotsi večkrat dosegali uspeh po tleh)
- pomembne bodo tudi izgubljene žoge (turnoverji), ki znajo odločiti tekmo

Če močno poenostavim in predpostavim enakovrednost obeh napadov, prednost obrambe NYG in izpostavim dejstvo, da so NYG v pravi formi v pravem trenutku (no saj je tudi NE), dajem ekipi iz NY minimalno prednost. NYG 24-21.

Igor: Za vsako PO tekmo do sedaj nas je večina napisala nekaj podobnega in ponavadi smo bili vsi kar precej mimo. Zato tokrat napovedujem gladko zmago Giantsov, ki bodo hitro povedli za 14 točk in prednost ne bo nikoli padla na manj kot 10. Brady bo vrgel le en TD, Eli pa 3 in tudi ST bodo pri Giantsih precej bolj uspešni. Zmaga za NYG z 34:16

Gregor svoje napovedi zadnjih nekaj tednov piše na svojem blogu: klik.

Luka: Obeta se nam ponovitev Superbowla izpred let, kar bo tekmi dalo še dodaten naboj. Obramba Giantsov je boljša kot pri Patsih, kar bo očitna prednost. Napad je bolj kot ne izenačen, a manjšo prednost dajem Bradyu. Pod pritiskom, ki ga izvaja obramba NYG pa se lahko tudi Tomu zatrese roka, zato napovedujem, da gre trofeja Vincea Lombardija po težki in napeti tekmi v New York. NYG, 24-17

Slavko: Skromni izkupiček pravilno napovedanih razpletov tekem lahko razložim s tem, da sem vselej napovedoval s srcem in ne z glavo. Zato ta recept uporabljam tudi v zadnji letošnji tekmi in zmago - kljub boljši ekipi Giantsom - napovedujem New Englandu. Tom Brady je enostavno tako "lačen zmag", da je sposoben ekipi ponesti do naslova navkljub slabši obrambi.

Sebastian: Repriza Superbowla izpred nekaj let sicer ne bo uspela popolnoma, vendar pa menim, da se bo na koncu ponovno veselila ekipa iz NYC-ja. Front 4 Giantsov so preprosto premočni za linijo Patsov, kar bo Bradyju preprečilo, da se v žepu povsem sprosti. Na drugi strani miss-match predstavlja deep threat Giantsov, proti kateremu secondary Patsov ne bo imel veliko možnosti. Superbowl Champions - NYG: 33-24.

Dejan: Giants vs. Patriots II, tokrat v obrnjenih vlogah. Letos Giantsi v Superbowl grejo kot favoriti, Patriotsi pa so po dolgem času underdogi. Eli Manning je odigral najboljšo sezono v karieri, obramba je v playoffu fenomenalna, na drugi strani pa Patriotsi še vedno nimajo secondaryja, Tom Brady pa bo brez 100% Gronkowskega težko držal korak z napadom Giantsov. GIANTS 30-20

Tilen: Vsi govorijo le o obrambi Giantsov, a tudi obramba New Englanda je v končnici pokazala, da lahko zelo dobro odigra. Pri nobenih ni večjih poškodb, tako da bodo oboji lahko igrali v popolni zasedbi. Za Giantse bodo zelo pomembne predstave Tucka, Rolla in Manninghama, Patsom pa bi do zmage lahko veliko pomagali Hernandez, Branch in McCourty. Giantsi so dokazali, da lahko premagajo kogarkoli na njihovem igrišču, Patriotsi pa so v playoffu gostili dve ekipi z ne preveč dobrima podajalcema. Če temu prištejem »clutch« predstave Elija Manninga v zadnjih trenutkih tekme, napovedujem zmago za ekipo New York Giants. NYG 30-24.

Boris: Tekma leta, Eli Manning proti Tomu Brady-ju, Tom Coughlin proti Billu Belichicku, rematch superbowla XLII. Ali Eli 2. SB prstan ali Tom 4. Oba napada sta vrhunska, obrambi malo manj, predvsem secondary. Big matchup prav gotovo Giants d-line proti pats o-line, tukaj se bo dobila tekma. Računam na tesno tesno tekmo, rezultat 17:13 za Giantse.

SKUPAJ: Giants 9, Patriots 3


sobota, 4. februar 2012

Giants @ Patriots, pregled ekip

V NFL in NCAA smo letos videli preko 1000 tekem, ostala je le še ena. Dvoboj v noči na ponedeljek bo prinesel novega prvaka lige NFL. Napovedi sledijo jutri, danes pa pregled obeh ekip po pozicijah, vse skupaj je tudi tokrat pripravil Tilen.

Pa smo dočakali Superbowl XLVI, kamor sta se uvrstili ekipi New York Giantsov in New England Patriotsov. To hkrati pomeni ponovitev tekme za prvaka izpred štirih let, kar enim daje priložnost za maščevanje, drugim pa možnost, da dodajo sol na rane svojih nasprotnikov, ki so nastale pred štirimi sezonami. Pomerili se bosta dve najboljši ekipi letošnje sezone in res lahko pričakujemo pravo poslastico, ki se bo odločala v zadnjih sekundah. Bodo po tekmi Bradyja uvrščali ob bok Montane ali bo Eli postal najuspešnejši podajalec v družini Manning?

Napad

QB – Brady vs. Manning

Oba podajalca sta med najboljšimi v ligi, za sabo imata odlični sezoni in skupaj sta podala za več kot deset tisoč jardov. Brady je že desetletje v samem vrhu, Manning pa je letos dokazal, da se je trejd Giantsov izpred let izplačal. Eli je prav tako pokazal, da lahko premagal Patriotse, kar se je zgodilo tudi letos na njihovem igrišču. Prednost: izenačeno.

RB – Green-Ellis, Ridley vs. Bradshaw, Jacobs

Giantsi so za silo le uspeli vzpostaviti tek v končnici, čeprav proti 49ersom ni bilo pričakovati velike jardaže po tleh. Na drugi strani gre pri New Englandu žoga že nekaj let predvsem po zraku. Prednost: Giants.

WR – Welker, Branch vs. Nicks, Cruz, Manningham

Wes Welker ali trije odlični mladi lovilci New Yorka? Nihče izmed trojice še nima izkušenj iz Superbowla in pri Giantsih upajo, da jih ne bo ravno trema in neizkušenost stala kakšne izpuščene žoge v odločilnih trenutkih. Prednost: izenačeno.

TE – Gronkowski, Hernandez vs. Ballard

Glavna zgodba zadnjih štirinajst dni je bila poškodba Gronkowskega, a verjetno nihče ne verjame v to, da Rob ne bo nared za nedeljsko tekmo. Poleg njega bo težava za Giantse tudi Hernandez, ki bi lahko »eksplodiral«, če bo obramba New Yorka preveliko pozonornosti namenjala le Gronkowskemu. Prednost: Patriots.

OL – Light, Mankins, Conolly, Waters, Solder vs. Diehl, Boothe, Bass, Snee, McKenzie

Proti San Franciscu se napadalna linija Giantsov ni izkazala, igralci 49ersov so več kot dvajsetkrat prišli do Manninga. Sploh v zadnjih minutah so linijaši dihali »na škrge«. Tudi Wilfork jim ne bo prizanesel. Prav tako se nič dobrega ne piše peterici, ki ščiti Bradyja, saj so defensive endi modrih morda celo najboljši v ligi. Linija, ki bo uspela vsaj približno ustaviti nasprotno obrambo in svoji ekipi zagotoviti vsaj nekaj igre po tleh, bo dobila tekmo. Zato oznako X-factorjev tokrat namenjam njim. Prednost: izenačeno.

Obramba

DT – Wilfork, Love vs. Canty, Joseph

»Debeli« Vince je proti Ravensom pokazal, zakaj je verjetno celo najboljši defensive tackle v ligi. Giantsi imajo v svojih vrstah Cantyja, a vseeno mala prednosti za New England. Prednost: Patriots.

DE – Deaderick, Ellis, Anderson vs. Pierre Paul, Tuck, Umeniyora

Logična izbira je samo ena, tehtnica je tu močno na strani New Yorka. Sam pričakujem odlično tekmo Tucka. Carter bi bil za Patriotse v taki tekmi še kako dobrodošel. Prednost: Giants.

LB – Mayo, Spikes, Ninkovich, Fletcher vs. Boley, Kiwanuka, Blackburn, Williams

Zelo veliko bo odvisno od igre linebackerjev, za Patriotse zaradi zaustavitve teka nasprotnikov, za Giantse pa zaradi zaustavitve tight endov New Englanda. Modri so z veseljem pozdravili dobre igre Blackburna v končnici. Prednost: izenačeno.

S – Ihedigbo, Chung vs. Rolle, Phillips

Malce sem na strani safety para New Yorka, predvsem zato, ker je Rolle dejansko nehal samo govoriti in odigra dobro tudi na igrišču. Patriotsi bodo morali okrepiti secondary na letošnjem draftu. Prednost: Giants.

CB – Arrington, McCourty, Molden vs. Webster, Ross, Amukamara

Arrington in McCourty sta bila pri vrhu prestreženih podaj v preteklih dveh sezonah, kar za Manninga seveda ni dober obet, sploh če upoštevamo podatek, da Eli »rad« vrže kakšno neracionalno podajo, ko je pod pritiskom. Za Giantse bosta začela Ross in Webster – oba tudi starterja na Superbowlu XLII. Pričakovati je veliko dela za cornerbacke obojih. Prednost: izenačeno.

Special teams

K – Gostkowski vs. Tynes

Prednost: izenačeno.

P – Mesko vs. Weatherford

Prednost: izenačeno.

KR/PR – Woodhead/Edelman vs. Jernigan/Blackmon

Prednost: izenačeno.

Trener

Belichick vs. Coughlin

Dva odlična trenerja, prekaljena »mačka« z obilico izkušenj. Zelo dobro se poznata, tako da kakšnih velikih presenečenj na tekmi ne bo. Belichick četrtič s Patriotsi ali Coughlin drugič s Giantsi? Prednost: izenačeno.

Povzetek: Vsi govorijo le o obrambi Giantsov, a tudi obramba New Englanda je v končnici pokazala, da lahko zelo dobro odigra. Pri nobenih ni večjih poškodb, tako da bodo oboji lahko igrali v popolni zasedbi. Za Giantse bodo zelo pomembne predstave Tucka, Rolla in Manninghama, Patsom pa bi do zmage lahko veliko pomagali Hernandez, Branch in McCourty. Giantsi so dokazali, da lahko premagajo kogarkoli na njihovem igrišču, Patriotsi pa so v playoffu gostili dve ekipi z ne preveč dobrima podajalcema. Če temu prištejem »clutch« predstave Elija Manninga v zadnjih trenutkih tekme, napovedujem zmago za ekipo New York Giants. NYG 30-24.


petek, 3. februar 2012

Giants

Tekma leta je vse bližje, Super Bowl bo odigran v nedeljo, Brady in Manning bosta po šitirih letih znova začetna podajalca na zaključku NFL sezone. Tretjič v 46-letni zgodovini se bo zgodilo, da bomo drugič gledali ista podajalca na dveh Super Bowlih. Včeraj sem sem napisal nekaj o Patriotsih, danes sledi na podoben način predstavitev Giantsov.

Kako je lahko 7-7 ekipa prilezla na Super Bowl?
New York je šele prva ekipa v obdobju odkar se igra 16 tekem, ki je iz 7-7 prišla v veliki finale lige. Torej, kako jim je uspelo? Prvi razlog je, da divizija NFC East v tem istem obdobju ni bila nikoli tako slaba kot letos. Prvič se je zgodilo, da nobena ekipa ni dosegla 10 zmag, 9 je bilo torej dovolj za naslov prvaka. Giantsi so lahko iz 7-7 prišli na 9-7 in se tako uvrstili v drugi del sezone. V večini preostalih let bi bil ta dosežek premalo.

Drugi razlog je zdravje ekipe. Čeprav naj poškodbe ne bi bile opravičilo za slabe nastope, ostaja dejstvo, da so ekipe v NFL zelo izenačene in že manjko enega ali dveh igralcev iz začetne postave je dovolj, da zmag ni. New York je že pred sezono izgubil nekaj ključnih igralcev, med sezono pa so nekaj tekem izpustili Nicks, Bradshaw, Baas, Umenyiora, Boley in še nekateri drugi. Sredi decembra so se vsi vrnili na igrišče in vse do danes je vseh 53 igralcev bilo pripravljenih na vsako tekmo.

Tretji razlog je taktika v obrambi. V prvih 14 tekmah smo videli kar nekaj odprtih lovilcev nasprotnih ekip, tudi LB-ji velikokrat niso stali tam, kjer bi morali. Pred tekmo z Jetsi je obrambni koordinator Fewell poenostavil nekaj shem in od takrat vse zgleda veliko bolje.

Četrti razlog so izgubljene žoge. Celo sezono so bili Giantsi kar uspešni na tem področju, vendar ne tako kot v zadnjih petih tekmah, ko so izgubili le 2 žogi, nasprotniki kar 11.

Vse to skupaj je torej pripomoglo, da Giantsi v zadnjih petih tekmah igrajo precej bolje in so iz 7-7 prišli vse do Super Bowla in lahko v nedeljo postanejo prva 9-7 ekipa s prstanom. Če jim bo uspelo ponoviti igro z zadnjih tekmem, bo uspeh zelo blizu.


četrtek, 2. februar 2012

Patriots

Včeraj sem predstavil recept do zmage, danes in jutri sledi nekaj o posamezni ekipi. Sedaj so vsem že znane vse podrobnosti obeh ekip, primerjava ekip po pozicijah sledi v nedeljo, zato tokrat ne bom o tem. Pot do Super Bowla je tudi vsem znana. Tokrat si bom za vsako ekipo postavil eno zanimivo vprašanje in poskušal nanj odgovoriti. Najprej predstavnik AFC konference.

Kako ima lahko ekipa z 31. obrambo lige 13 zmag (+2 v končnici)?
Podatki so znani, kako je torej Patsem uspelo? Del odgovora se skriva v nasprotnikih. Od 15 zmag so bile le tri proti ekipam, ki so imele napad po zraku, ki je sodil med 10 najboljših letos. To so Eaglesi, Cowboysi in Chargersi. Kljub temu po logiki do 15 zmag vseeno ne bi smeli priti. Drugi del odgovora se skriva v igranju v rdeči coni, kjer obramba igra bolje in tako nasprotniki velikokrat dosežejo le 3 točke namesto 7, lahko tudi 0, spomnimo se Chargersov. Zasluge grejo tudi Belichicku, saj njegove ekipe naredijo zelo malo napak, izgubljenih žog je malo in nasprotnik si mora vsako priložnost sam priboriti. Na koncu je tu še Brady, ki naredi cel napad boljši, in lahko na skoraj vsak uspeh nasprotnikov odgovori s še boljšim napadom.

Vse to skupaj je povzročilo, da so kljub tako švoh obrambi Patriotsi na Super Bowlu. Ne gre pozabiti, da je treba statistiko brati zelo pazljivo. Napad New Englanda je večinoma zelo učinovit in hitro zaključuje svoje napade, nasprotnik tako dobi veliko priložnosti, da postavi svoj napad na igrišče. Če bi Patsi več tekli in imeli kakšnega slabšega QB-ja, bi bila obramba statistično precej boljša, a 15 zmag gotovo ne bi bilo.

Kako bo v nedeljo? Od zgornjih štirih razlogov imajo Patsi tokrat pokrita dva, morda tri. Igra Bradyja bo predvsem odvisna od bitke med napadalno linijo Patriotsev in obrambno linijo Giantsov. Prvi razlog za letošnji uspeh je, da so redko igrali proti super napadom po zraku. Tokrat bo na nasprotni strani žoge ravno tak napad. Obramba bo torej za končni uspeh morala igrati bolje na celem igrišču, ne le v rdeči coni.


sreda, 1. februar 2012

Super Bowl - kako zmagati tekmo?

Giantsi in Patriotsi, obe letošnji ekipi sta sedaj že vsem dobro znani. Poglejmo, kaj morata ti ekipi narediti, da bosta lahko računali na veliko zmago. Zmagovalci bodo svoji franšizi priborili četrti prstan in jo tako postavili med pet najboljših v Super Bowl eri.

New England mora za zmago odigrati vsaj solidno v obrambi. Znane so težave v secondaryju, vendar je dejstvo, da v zadnjih tednih niso igrali proti najboljšim napadom po zraku. Patsi so zmagali zadnjih 10 tekem, na drugi strani so bili naslednji začetni QB-ji: Sanchez, Palko, Young, Orlovsky, Grossman, Tebow, Moore, Fitzpatrick, Tebow in Flacco. Od 10 nasprotnikov so imeli le Eaglesi napad po zraku, ki je bil v zgornji tretjini lige. Tokrat bo na drugi strani peti najbojlši zračni napad lige in QB, ki je brez dvoma boljši od vseh prej omenjenih.

Zadnja obrambna linija Patsev bo torej imela ogromno dela. V NFC finalu smo videli, koliko težav je imel Rogers pri pokrivanju Cruza na "slot" položaju. Če bo tokrat v nekaterih postavitvah to nalogo prevzel Edelman, bo težav za predstavnike AFC konference še več. Vseeno pa ni tako preprosto, igralci iz New Englanda igrajo najbolje v največjih tekmah, spomnimo se, kako je "neznani" CB izbil žogo iz rok Evansa in preprečil zmago Ravensov.

New York lahko zmaga v tekmi z veliko napada, vendar pa bi Giantsi raje do neke mere ustavili napad nasprotnikov in zmagali z obrambo. Secondary New Yorka je boljši od nasprotnega, vendar še vedno ne dovolj dober, da bi ustavil Bradyja. Znova je rešitev v liniji. Obrambna linija bo morala odigrati odlično, precej bolje kot v NFC finalu. Podlaga v Indianapolisu je narejena po meri Coltsev in je tokrat super darilo Giantsom, ki imajo zelo eksplozivno linijo, "pass rusherji" bodo lahko še hitrejši kot ponavadi

Če bodo lahko hitro prišli mimo napadlne linije Patriosev, bo Brady v težavah, ne bo imel dovolj časa za pregled nad igriščem in natančnih metov lovilcem ne bo. Mnogi radi gledajo število sackov, vendar to ni tako pomembno. Če lahko nasprotni igralci naredijo QB-ja nemirnega, je to že dovolj, da ta nima dobre tekme. Napadalna linija New Englanda bo torej morala igrati precej bolje kot pred štirimi leti.

Kdo bo torej bolje opravil svojo nalogo? Secondary Patriotsev ali obrambna linija Giantsev? Obe ekipi sta zelo dobri v napadu, vendar na koncu bo odločila obramba, kot že tolikokrat v finalih tekmah.